راهنما خرید گیتار

راهنمای خرید گیتار

راهنمای خرید گیتار :

با استفاده از نکات راهنمای خرید گیتار که در اینجا گفته می‌شود می‌توانید چند صد هزار تومان و حتی تا چند میلیون تومن از خسارت احتمالی جلوگیری کنید.

گیتار حتما باید سالم باشد و شکستگی‌های داخلی و خارجی نداشته باشد :

گیتاری که شکسته باشد صدای رسا و دلنشینی ندارد و کمی صدای بم و گرفته پیدا می‌کند.من اصطلاحا به این نوع گیتارها می‌گویم گیتار مرده.البته اگر شکستگی روی قسمت دسته و سردسته آن باشد روی صدای آن چندان تاثیری نمی‌گذارد اما اگر این شکستگی روی کاسه گیتار باشد حتما باعث تغییر جنس صدای گیتار می‌شود.می‌توانید گیتار شکسته را با یک خورد چپی مقایسه کنید تا دقیقا به اهمیت سایم بودن گیتار پی ببرید.

 

گیتار دسته شکسته

در تصویر بالا شکستگی کاملا واضح است اما این نوع شکستگی معمولا قابل ترمیم است و آسیب چندانی به صدای گیتار نمی‌رساند چون خارج از محدوده کاسه گیتار است.

از کجا بفهمیم که یک گیتار شکستگی داخلی دارد یا نه ؟؟

برای تشخیص گیتار سالم از گیتار شکسته اولین چیزی که همه نوازنده‌ها در هنگام خرید گیتار به آن توجه می‌کنند این است که گیتار از لحاظ فیزیکی سالم باشد اما گاهی ممکن است گیتار از داخل دچار آسیب شده باشد و ظاهر آن نشان ندهد.بهترین روش تست کردن صدای آن است.اگر قبلا با یک گیتار شکسته نواخته باشید خیلی سریع می‌توانید تشخیص دهید که این گیتار هم شکسته است یا نه.

یکی دیگر از راه‌های تشخیص گیتار سالم از گیتار شکسته این است که اگر قبلا با هیچ گیتار شکسته‌ای ساز نزده‌اید میتوانید در حالی که مقابل یک دیوار ایستاده‌اید کاسه گیتار را روی زمین بگذارید به طوری که دسته آن در دستتان قرار داشته باشد.از فاصله ۵ سانتی متری دسته گیتار را به سمت دیوار رها کنید تا با آن برخورد کند.با این روش ناگهان صدایی در کاسه گیتار پخش می‌شود که مشخص می‌کند گیتار سالم است یا ترک دارد.در این روش اگر پل های داخلی گیتار آسیب دیده باشد صدای شکستگی در کل کاسه گیتار می‌پیچد.

در خرید گیتار حتما به اکشن آن توجه کنید :

اکشن گیتار چیست و چرا اهمیت دارد ؟؟

به فاصله سیم‌ها نسبت به صفحه اکشن گیتار گفته می‌شود.هر چه اکشن گیتار پایین‌تر باشد (به شرطی که گیتار قابلیتش را داشته باشد و همه نت‌ها صدای شفاف بدهند) ساز خوش‌ دست‌تر است.بهتر است این معیار مهم را در هنگام خرید گیتار در نظر داشته باشید که اگر اکشن یک گیتار خیلی بالا باشد نمی‌توان با آن قطعات پیچیده را اجرا کرد و انگشتان دست به سرعت خسته می‌شوند چون انرژی آنها صرف پایین آوردن سیم می‌شود.

اکشن گیتارها

اکشن یک گیتار باید چقدر باشد؟؟

باکشن گیتارها بسته به هر سبک متفاوت است.در گیتارهای فلامنکو بهتر است اکشن بسیار بسیار پایین باشد به طوری که اگر انگشتمان را روی صفحه گیتار قرار دهیم و بخواهیم آن را زیر سیم‌ها ببریم انگشت زیر سیم‌ها نرود.اما در گیتار‌های کلاسیک معمولا اکشن گیتار باید کمی بالا‌تر باشد.برای سبک پاپ هم اکشنی متوسط خوب است.

دسته گیتار نباید تاب داشته باشد :

یکی دیگر از نکات بسیار مهمی که می‌توان در راهنمای خرید گیتار گفت این است که دسته گیتار باید حتما صاف باشد و هیچگونه زاویه و انحنایی نداشته باشد.هر نوع خمیدگی و تاب برداشتگی‌ای در دسته گیتار باعث بد دست شدن آن و همینطور گز زدن فرت‌ها می‌شود.

سلامت دسته گیتاردر شکل بالا اولین دسته یا همان a به سمت پایین تنیده شده و از حالت استاندازد خود خارج شده است.دسته دوم یا b در خلاف جهت دسته اول تابیده شد و آن هم از حالت استاندارد خارج شده است.گیتار استاندارد باید دسته‌ای مانند شکل c باشد.

از کجا بفهمیم دسته یک گیتار تاب دارد یا نه ؟

گیتار را به صورت افقی می‌گیریم و از خرک آن (تیغه سفید رنگ روی کاسه گیتار) به سمت شیطانک (تیغه سفید رنگ بالای دسته گیتار) نگاه می‌کنیم در این صورت اگر دسته قوسی داشته باشد کاملا مشخص است.البته تشخیص تاب دسته گیتار نیاز به تمرین هم دارد که بتوانید به محض دیدن دسته گیتار تشخیص دهید که تاب دسته به کدام سمت است.

گز زدن ساز به چه معناست؟

در بعضی گیتارها زمانی که ما فرت‌ا را به صدا در می‌آوریم صدای بدی به گوش می‌خورد که ناشی از برخورد سیم‌ها به فرت‌های جلوتر است.مثلا اگر ما فرت ۲ را می‌گیریم سیم در فرت ۴ خود به خود به فرت‌ برخورد می‌کند و باعث می‌شود که صدای گیتار از آن حالت شفاف خود خارج شود.به این صدا اصطلاحا گز می‌گوییم و به گیتاری که این حالت را داشته باشد می‌گوییم گیتاری که گز می‌زند.

آخرین نکته‌ای که در مقاله راهنمای خرید گیتار می‌خواهم با شما در میان بگذارم این است که سعی کنید گیتاری را انتخاب کنید که گز نزند.قبلا گفتیم هرچه اکشن ساز پایینٰ‌ترباشد بهتر است به شرط اینکه گیتار قابلیتش را داشته باشد.این قابلیت همان گز نزدن ساز است.هرچه اکشن ساز پایین‌تر باشد احتمال گز زدن آن بیشتر است اما اگر گیتار اصولی ساخته شده باشد می‌تواند اکشن پایینی داشته باشد و گز هم نزند و این یکی ازمشخصه‌های یک گیتار با کیفیت است.

این مقاله در مورد راهنمای خرید گیتار بود اگر برایتان مفید بود نظراتان را در قسمت کامنت‌ها بنویسید

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *